Reading:
Hranie na Web 3.0 Aké možnozti prináša?
Share:

Hranie na Web 3.0 Aké možnozti prináša?

by Virtuse Admin
20. January 2022
Hranie na Web 3.0 Aké možnozti prináša?

Herný trh je obrovské odvetvie, ktoré sa roky rozvíja extrémne rýchlym tempom a stále prekvapuje novými produktami. Nejde len o získanie lepšej grafiky a herného zážitku, ale aj o spôsob monetizácie nových produkcií.

 

V minulosti vývojári videohier dosahovali zisk iba predajom hotového titulu ako finálneho produktu. O jej osude rozhodoval najmä predajný výsledok súvisiaci s vydaním hry. Samozrejme, pri príležitosti väčších titulov vyšli aj zberateľské verzie či gadgety.

Pre spoločnosť to bol extra príjem a pre fanúšikov lahôdka. Mohli by tak podporovať tvorcov a zároveň investovať svoj kapitál do zberateľských predmetov s potenciálom zvyšovania hodnoty.

Vytvorenie skutočne dobrej hry si vyžaduje veľa času a peňazí. Zdá sa, že v prípade titulov s vybudovanou pozíciou na trhu, najmä tých, ktoré vychádzajú na počítače či konzoly, hráči nemajú problém minúť viac naraz. Pokiaľ však ide o novú produkciu či mobilné hry, situácia nie je taká istá.

To mnohých tvorcov nasmerovalo do koľají free-to-play modelu. Hra v základnej verzii zostáva zadarmo a príjem tvorcov je založený na mikrotransakciách, nákupoch v hre, reklame atď. Svojím spôsobom sa vytráca myšlienka hrať na zlepšenie svojich schopností a často môžete získať nové atribúty ich jednoduchým nákupom.

Napriek obrovskej popularite tohto typu hier stále malá časť používateľov na ne míňa peniaze a nevidí z toho žiadne skutočné výhody. Keďže sa herný ošiaľ alebo hráči jednoducho nudia, zakúpené predmety prestávajú byť akýmkoľvek spôsobom funkčné.

 

Ako môžete zarábať peniaze formou hry?

Téma zbierania sa opäť objavuje v hrách založených na blockchaine. Výherné žetóny alebo predmety zakúpené nami vo forme NFT môžu byť následne predané alebo s nimi zaobchádzané ako s investíciou. NFT sú v tomto prípade virtuálnou verziou zberateľských predmetov alebo umeleckých diel.

Napríklad v The Sandbox máme možnosť zahrať sa aj na umelca, ktorý vytvára nové predmety. Predajom svojich výtvorov vývojárom hier môžete zarobiť veľa peňazí bez toho, aby ste na ne stratili práva. Ako hráči môžeme nakupovať rôzne predmety alebo digitálnu pôdu vo forme NFT a predávať ich iným používateľom, ak si to želáme.

Mnoho hier založených na blockchaine však vyžaduje váš vlastný príspevok, kým začneme zarábať. Napríklad v Axie Infinity si musíme najprv kúpiť 3 Axie, dostupné na vnútornom trhu. Titulové bytosti majú rôzne ceny, no na dobré ráno musíme byť pripravení minúť aspoň niekoľko stoviek eur.

Priestor blockchainových hier zahŕňa aj hry navrhnuté ako DAO, teda decentralizovaná autonómna organizácia. Fungujú na báze smart kontraktov a umožňujú hráčom plne rozhodovať o jeho vývoji a budúcnosti, napríklad hlasovaním. Využitie takéhoto riešenia hráčov nepochybne pritiahne – napokon, aké motivujúce je zúčastniť sa hry, na ktorej sa podieľame.

Trh s blockchainovými hrami v číslach

Trh hier založených na blockchaine sa vyvíja veľmi dynamicky a získava si čoraz viac investorov. Nedávno sme informovali o obrovskej investícii spoločnosti Voodoo, známej najmä vďaka svojim free-to-play hrám. Projekt má hodnotu až 200 miliónov USD. Pre porovnanie, v roku 2020 vygeneroval celý herný priemysel v tomto segmente tržby 321 miliónov USD.

Podľa správy, ktorú vytvorila Blockchain Game Alliance, v prvej polovici roku 2021 predaj virtuálnych pozemkov dosiahol 42,6 milióna USD. Na konci minulého roka to už bolo 4,6 miliardy dolárov! Obrat NFT v hrách v treťom kvartáli minulého roka predstavoval až 22 % tohto odvetvia kryptotrhu. Dokonalým príkladom popularity hier typu play-to-earn je Axie Infinity, ktorej rekordný objem obchodov v septembri dosiahol 2,5 miliardy USD a prekonal doterajšie predajné rekordy CryptoPunks a NBA T.

Web 3.0 a hry – zhrnutie

Koncept hier založených na blockchaine je atraktívny pre používateľov aj tvorcov. Vývojári môžu stále ponúkať podobnú škálu položiek na nákup v hre, ale nový model im to umožňuje oveľa efektívnejším spôsobom. Môžu tiež zarábať na malých províziách z transakcií na svojich trhoch, čo s aktívnym trhom a primeraným rozsahom zabezpečuje stabilný tok príjmov.

Z pohľadu hráčov sa mení pohľad na nákupy v hre. Svoje peniaze nestratia nenávratne, ale skôr ich transformujú do herného sveta, aby ich prípadne získali späť, niekedy dokonca aj so ziskom. Dá sa tiež povedať, že nastal návrat k starým herným hodnotám. Používatelia sa môžu zlepšovať (a zarábať viac) so zlepšovaním zručností, nie s vynaloženým množstvom peňazí. Okrem toho sa môžu aktívne podieľať na vytváraní prvkov svojich obľúbených hier, napríklad vzhľadov alebo úloh vo svojej krajine.

Spolu s rozvíjajúcou sa technológiou herný trh rastie na sile a hry typu play-to-earn založené na blockchaine budú mať pravdepodobne čoraz väčší podiel. Dodatočný finančný stimul na hranie je skvelý v rozvojových krajinách, kde pár alebo dokonca niekoľko stoviek dolárov zarobených v hre môže znamenať obrovský rozdiel.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

ČÍTAŤ ĎALEJ

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

arrow-up icon